Dr. Buzder Tímea embriológus blogja

Embrioblog

Embrioblog

Rozetta formáció - az élet csodája

2019. február 27. - Embrioblog

„Az út mely során egyetlen megtermékenyített petesejt átváltozik egy épp megszületett, édesanyja karjaiban síró csecsemővé - a leggyönyörűbb és legösszetettebb folyamat, ami csak megtörténhet a természetben. Épp csak most kezdtük el megérteni az élet leges-legkorábbi szakaszát – amikor még semmi…

Tovább

Mi történik a lombikban? 5. nap A blasztociszta

A megtermékenyítést követő ötödik napon a megfelelő embriók blasztocisztává alakulnak, sejtszámuk megközelíti a százat. Ez a sok-sok sejt már differenciált állapotban van jelen. Kialakul egy külső sejtréteg (trophoblast), aminek később a méhlepény létrejöttében van szerepe, ez egy folyadékkal telt…

Tovább

Mi történik a lombikban? 4. nap A morula

Az embriók kezdeti osztódását a petesejt genetikai állománya irányítja, majd 4-8 sejtes állapotot elérve az embrió saját, összgenetikai állományának kell aktiválódni, ha ez nem történik meg, az embrió fejlődése megáll, ezt nevezzük fejlődési blokknak. A negyedik nap nagyon fontos fordulópont az…

Tovább

Mi történik a lombikban? 3. nap A 6-8 sejtes embrió

Az embriók harmadik napra 6-8 sejtes osztódási állapotot érnek el. Ez lehet az embrió-visszaültetés (embrió transzfer) napja abban az esetben, ha az embriók száma és minősége alapján eldönthető, hogy melyek azok az embriók, amik visszaültetésre kerülnek. Ezeknek az embrióknak a következő…

Tovább

Mi történik a lombikban? 2. nap Az osztódó embrió

A megtermékenyítést követő 20-27 óra között általában lezajlik a prae-embriók első sejtosztódása.  A második napon ezek az embriók már 2-4 sejtes állapotban vannak. Ideális esetben szinkronosztódás figyelhető meg, a blasztomérák szabályos alakúak, hasonló méretűek, fragmentumok, vakuólumok kis…

Tovább
süti beállítások módosítása